S:Montessori hangi yaş grubuna uygulanır?

C: Doğumdan itibaren yaşama hazırlık için önemlidir. Montessori ile ne kadar erken tanışırsa o kadar içselleştirir. Programda (2,5-6 yaş) Okul öncesi,(06-12) ilköğretim ve ergenlik döneminden itibaren 18 yaşa kadar en az 3 yıl program içinde kalmak önemlidir.

S: Çocuğum çok aktif hareketlidir. Çok uzun süreli konsantrasyonlardan hoşlanmaz. Nasıl uyum sağlayabiliriz?

C:Montessori ortamı çok açık ve sınırsızdır. Aktivite teşvik edilirken, öğrenme tamamen çocuğun isteyerek uyguladığı, konsantrasyonla kendiliğinden gerçekleşir. Montessori farklı öğrenme stillerine saygılıdır ve destekler.

S: İlkogretimde montessori öğrencisi olmak iyi ama ya sonrası?

C: Montessori ortamlarında gelişimin her aşamasında çocuk iyi adapte olduğundan etkili bir sosyal ve akademik güç sağlar.Kendini güçlü hisseder.

S:Montessori okulundan sonra geleneksel bir okul ortamına nasıl uyum sağlayabilir?

C:İlköğretim programında çocuk ile öğretmen birlikte ayrıntılı bir akademik eğitim planı oluşturur.Çocuk böylece kendini fark eder güçlü ve zayıf yönlerini görür. Bu sorunların üstesinden gelecek stratejiler yarattığınızda kendi başına başarabilen şampiyonlar ortaya çıkar. Bundan sonra gideceği her okulda veya her ortamda uyum problemi yaşamayacağı gibi üstün bir bilgi ve beceri donanımı ile lider bireyler olurlar.

S:Ev ortamımız nasıl olmalıdır?

C:Objektif olarak kendi çocuğunuzu gözlemlemek, onunla öğrenmek, okulda yaptıkları tüm çalışmaları anlamak ve onun ihtiyaç ve ilgisini tanımaya çalışmak önemlidir. Ebeveynler saygılı ve kolay iletişim kurulabilen bir ev ortamı oluşturabilmelidirler.

S:Bir Montessori sınıfında 15 öğrenci var. Her çocuk için bağımsız bir aktivite olursa, öğretmen öğrenmeyi nasıl sağlayabilir?

C:Montessori öğretmeni her öğrencinin öğrenme stilini bilen ilgili bir uzmandır. Çocuk öğrenirken kendisi yeni buluşlar yapar, öğretmen yol gösterir. Çocuk yürür..Alabildiğince..Müfredat sınırı olmadan.. Öğretmen kişisel ve akademik başarıyı teşvik edici, özendiren ortamlar oluşturan bir uzmandır. Montessori öğrencisi iç disiplinle çalışır, merak ettiği için öğrenir. Böylece öğrenci “ÖĞRENME USTASI” olur.